16
11

Brabant United – HNK Rijeka 0:3 (0:1)

In the first half Petrovic Leon from Rijeka scored an early goal in the 2nd minute. Rijeka played with confidence, several opportunities created by both of the teams but the first half did not hold us any other goals. Noels Daniel from Brabant got a yellow card in the 20th minute and Rijeka changed Liber Adrian to Matulja Matija almost at the end of the first half.

At the beginning of the second half the teams mainly played in the midfield. Both of the teams tried to impose their own tactics to the other one. Matulja Matija who came into the game as a substitution got a yellow in the 47th minute but 2 minutes later he scored a goal and increased the lead against Brabant to 0-2. In the 63rd minute Matulja showed up again. He established the final result with his 2 goal. At the end HNK Rijeka won the game with 0-3.

Goals: Petrovic (2.), Matulja (49., 63.)

A Rijeka már a 2. percben vezetést szerzett Petrovic révén. A holland Noels a 20. percben sárga lapot kapott megmozdulásáért. Libert Matulja váltotta a pályán a horvátoknál. Magabiztosan játszottak a csapatok, volt egy-két kidolgozott helyzet, de jelentős esemény nem történt már a pályán az első félidőben.

A második félidő mindkét csapat részéről taktikai játékot hozott a középpályán. Matulja a 47. percben sárgát kapott, de két perccel később már kettőre növelte csapata góljainak számát. A 63. percben Matulja megint villantott, így ő állította be a végeredményt, 0-3.

Gólok: Petrovic (2.), Matulja (49., 63.)