Tackles
20
28

PAOK FC – Ferencváros U16 4:1 (2:0)

PAOK started the first half with taking the pressure immediately to Ferencvaros. In the 7th minute Doumtsis scored a goal with his head after a counter attack. Ferencvaros did not really go thru the halfway. They created only a couple of opportunities but they could not use them. PAOK possessed the ball much more and at the end of the half PAOK scored again in the 35th minute. Doumtsis found the gap in Banki Marton goal, 2:0.

Ferencvaros started the second half with a weak ball possession. In the 40th minute Gaitanidis put the ball wide into the net from the side. Later in the 47th minute Gaitanidis scored again. Unfortunately the center back touched the ball and it went in after Gaitanidis shoot. Therefore, PAOK created the opportunities after another but they could not turn into a goal. In the 55th minute after a PAOK corner Ferencvaros immediately started to play the ball offense and Skribek Alen could score in-between to greek defender. After this PAOK still played really dangerous but they could not score. The final result stayed 4-1 to PAOK.

Goals: Doumtsis (7., 35.), Gaitanidis (41., 47.)

A PAOK rögtön a kezdés után nyomás alatt tartotta a Ferencváros ifjabbik csapatát. A 7. percben Doumtsis egy visszatámadás után megszerezte a vezetést. A Ferencvárosnak nehezen ment az első félidő, volt egy-két helyzetük, de nem tudtak élni velük. A görög csapat nagy arányban birtokolta a labdát, meg is lett az eredménye a 35. percben, mikor Doumtsis újra betalált Bánki kapujába, 2:0.

A Fradi gyenge labdabirtoklással kezdte a második félidőt. A 40. percben Gaitanidis oldalról talált be a kapuba. 7 perccel később Gaitanidis lőtt újra, de most egy Ferencvárosi játékos lábáról pattant a labda a gólvonal mögé. Az 55. percben egy görög szöglet után a Fradi támadójátékba kezdett így Skribek egy védő mellett szépíteni tudott. A PAOK 4-1-re nyerte a találkozót.

Gólok: Doumtsis (7., 35.), Gaitanidis (41., 47.)