25
31

Wisla Krakow – Sturm Graz 1:3 (0:1)

In the first half none of the teams started well. The ball mostly went back and forth in the midfield. Both of the teams had little chance to score but they could not use their opportunity. Kacper Pandyra from Krakow pushed his opponent down so he got a yellow card in the 24th minute.

The second half was more eventful. Graz started better and in the very beginning they got the lead by Neuper. We did not have to wait a lot for his second goal. Neuper scored again in the 49th minute. Then both coaches made some changes to make their team better. In the 59th minute Bacher who came in to game couple minutes before, found the gap in Pawela’s goal. After that the coach of Wisla changed Pawela to Kacper Loranc. 4 minutes before the end Daniel Morys scored for Krakow. The final Result 1-3 for Sturm Graz.

Goals: Neuper (36., 49.), Bacher (59.) and Morys (66.)

A csapatok gyengén kezdték a mérkőzést, a középpályán ment az adogatás. Mindkét félnek meg volt az esélye, hogy megszerezze a vezetést, ám nem tudták kihasználni helyzeteiket. Pandyra fellökte labdával érkező ellenfelét, így sárga lapot kapott a 24. percben.

A második félidő sokkal eseménydúsabban indult. A Graz meg is szerezte a vezetést Neuper révén a 36. percben. Nem kellett sokat várni, Neuper labdája a 49. percben újra megtalálta a kaput, 0:2. Az edzők cseréket eszközöltek, hogy változtassanak a játék képén. Az 59. percben Bacher lövése eltalálta Pawela kapuját, 0:3. Ezt követően a Wisla edzője kapust is váltott. 4 perccel a vége előtt Morys szépített csapatának. A végeredmény 1:3 lett.

Gólok: Neuper (36., 49.), Bacher (59.) és Morys (66.)