Tackles
19
24

Slovan Bratislava – NK Maribor 0:1 (0:1)

Bratislava started the first half. In the 13rd minute Maribor had to change his player. Zugelj Nino got injured, Mutavcic Mirko had the chance to replace him. A bit later in the 16th minute after a bad cross pass Sadovsky had to take a fault on Kotnik inside of the penalty area and the referee blow his whistle to give a penalty for it. Pirtovsek take on the penalty and he scored. 1-0 for Maribor. After the goal both of the teams tried to make counters but the defenders could easily handle the pressure.

Maribor started the second half. Both coaches made couple changes in their team. They tried to keep their teams fresh. Maribor made several chance but they did not score. Both teams tried to play their own tactics but it was result less. The final result stayed with 0-1 for Maribor.

Goal: Pirtovsek (16.)

A Slovan a kezdés után nem sokkal cserélni kényszerült. Zugelj Nino sérülése után Mutavcic kapta meg a lehetőséget a játékra. A 16. percben egy rossz keresztpassz után Sadovsky csúnyán állította meg Kotnikot a tizenhatoson belül, így a játékvezető büntetőt ítélt meg a Maribornak. Pirtovsek ezzel megszerezte a vezetést. A gól után mindkét csapat igyekezett támadni, de a védők könnyen kezelték ezeket a helyzeteket.

Maribor kezdte a második félifőt. Az edzők igyekeztek frissen tartani a csapatukat néhány cserével. A szlovéneknek volt több lehetőségük, de kihagyták mindegyiket. A végeredmény maradt az első félidőben felállított 0:1.

Gól: Pirtovsek (16.)